Gaz Metan II Mediaș a jucat pe teren propriu împotriva celor de la CFR Cluj II, într-un meci ce a contat pentru etapa cu numărul 7 a Ligii a III-a, seria a 5-a. Formația pregătită de către Dumitru Solomon s-a impus cu scorul de 4-3.

Medieșenii au fost conduși la pauză cu scorul de 2-0, după două autogoluri. În repriza secundă, alb-negri au revenit și au reușit să întoarcă rezultatul și au stăpânit jocul pe tot parcusul reprizei a doua. Atacantul Sebastian Iorga a făcut cel mai bun meci al său în acest sezon, reușind un hat-trick. Tânărul în vârstă de 20 de ani, a reușit să marcheze în minutele 60, 72 și 85 al jocului.

În etapa viitoare, Gaz Metan II Mediaș va întâlni în deplasare FC Unirea Dej. Partida este programată pe data de 14 octombrie 2017.