Gruparea de pe malul Târnavei Mari, Gaz Metan Mediaș a disputat marți ultimele două jocuri de verificare din cantonamentul din Zlatiblor.

De dimineață, alb-negri au întâlnit formaţia sârbă Spartak Subotica, adversar în compania căruia tehnicianul Cristian Pustai a aliniat o formulă de echipă cu jucători care au evoluat mai puţine minute în celelalte jocuri de pregătire.

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 8 prin Olivian Surugiu care a deviat pe lângă portar după o lansare bună a lui Cristian Danci. În minutul 22, Alexandru Buziuc a şutat la poartă după un corner, portarul a respins iar Sebastian Cojocnean, jucător aflat în probe, a marcat. Oaspeţii au redus din diferenţă după pauză, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-1.

După amiază, Gaz Metan Mediaș a disputat ultimul joc de pregătire din cantonamentul din Serbia, unde a cedat scor 1-0 împotriva celor de la Buducnost Podgorica. Golul a fost marcat în minutul 65.